بهترین روش تقویت موتور خودرو

پیک خودرو مختار است هر گونه پیام، آگهی یا عکس ارسالی به سایت، یا هر حساب کاربری و اطلاعات دیگری که مربوط به ک

توسط مدیر سایت در 12 اردیبهشت 1402

پیک خودرو مختار است هر گونه پیام، آگهی یا عکس ارسالی به سایت، یا هر حساب کاربری و اطلاعات دیگری که مربوط به کاربر یا ایجاد شده توسط کاربر میباشد را هر زمانی و به هر شکلی که ضروری بداند حذف نماید. اگر از مخلوط هوا یا سوخت کمتر با نسبت بیشتری از هوا استفاده میکنید، برای احتراق هر شمع به ولتاژ بالاتری نیاز خواهید داشت. این قطعات در سال ۱۹۷۰ توسط یک راننده فرمول یک با همین نام مورد استفاده قرار گرفت.گورنی فلپ یک نوار کوچک است که، معمولا با زاویه قائم به روی سطح بال قرار داده شده و به جداسازی هوا از بال کمک می کند و نیروی رو به پایین را به حداکثر می­رساند. اکثر ما هنگامی که می ­خواهیم یک خودروی تیونینگ ­شده را از یک خودروی معمولی تشخیص دهیم، ابتدا به جنبه ­ی ظاهری خودرو توجه می ­کنیم و قطعات بیرونی برای ما از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. با این حال، راننده معمولی این هزینه ثابت را با اختلاف زیادی دستکم میگیرد، یا حتی آن را به کلی نادیده میگیرد. با این حال، اگر یک اسپویلر واقعاً کار خود را انجام داده و نیروی رو به پایین تولید کند، مصرف سوخت را به ازای مسافت پیموده شده افزایش می­دهد. از طرف دیگر، اگر بدنه اتومبیل به گونه ای باشد که جریان هوا باعث ایجاد نیروی روبه بالا شود، ممکن است اسپویلر این نیرو را کاهش داده و مسافت پیموده شده و در ادامه مصرف سوخت را بهبود بخشد. استفاده از پره های طولی در دیفیوزرها رایج است و در سرعت بالا پایداری عقب خودرو را با کنترل جریان هوا ، تضمین کند. ایساکو شرکت تهیه و توزیع قطعات و لوازم یدکی محصولات ایران خودرو است که در تاریخ ۱۳۵۶/۸/۱ در قالب شرکت سهامی خاص بنیان نهاده شد. پراید در ایران به دلیل پایین بودن هزینه ساخت و قطعات جانبی سالها پرفروشترین خودروی ایران بود اما با مقایسه فناوری خودروهای جدید با قیمت کمتر در کشورهای خارجی برای مثال مدلهای هیوندای اکسنت، شورلت آویو، فورد فیستا، تویوتا یاریس، هوندا فیت، کیا فورت و نیسان سنترا باعث انتقادات فراوانی به این خودرو در سالهای گذشته شدهاست. پراید خودرویی است که توسط شرکت کیا موتورز در کره جنوبی تولید شد. مدلهای اولیه پراید از خودروهای مزدا ۱۲۱ و فورد فستیوا گرفته شد و سپس توسط شرکت کیا موتورز با تغییراتی در کره جنوبی ساخته شد ولی به دلیل نبود ایمنی لازم نتوانست مجوز صادرات به آمریکا و اروپا را بگیرد. از دیگر تغییراتی که در داخل خودرو انجام میشود، عوض کردن صندلیهای اصلی و نصب صندلیهای اسپورت است. در راستای تغییر نام مینیاتور بیش از ۹۰ هزار نام پیشنهادی به شرکت سایپا ارائه شد که پس از بررسی توسط کمیته تغییر نام تیبا انتخاب شد. به عنوان مثال، اگر شما یک اینترکولر مجهز به شکافهای بزرگ در بین سپر داشته باشید، هوا همیشه مسیری را انتخاب می کند که دارای کمترین مقاومت است. اگر خودرو شاسیبلند باشد، اغلب گارد سپر برای سپر جلو و عقب نیز نصب میشود. در برخی موارد، این به معنای کنار گذاشتن استقلال شخصی است، اما در مناطق شهری اغلب به معنای تکیه بیشتر به حمل و نقل عمومی است.

این افزایش باعث شد تا ستارههای کیفی برخی خودروها، ۱ رتبه افزایش داشته باشد که البته این افزایش کیفیت کماکان محل شک و تردید است و دستمایه انتقادات شبکههای خبری شدهاست. اما برخی دیگر نیز ترجیح میدهند به کل فرمان را عوض کنند و از فرمانهای اسپورت استفاده کنند. در کل میتوان تیونینگ کردن خودرو را به سه بخش تغییرات و تزئیناتی که درون خودرو ایجاد میشود، تغییراتی که در بیرون خودرو اعمال میشود و تقویت کردن موتور خودرو، تقسیمبندی کرد. تغییر روکش صندلیهای خودرو، یکی دیگر از تغییراتی است که بلافاصله رانندگان علاقهمند به تیونینگ در خودروی خود اعمال میکنند. همچنین تعویض روکش داخلی درهای خودرو و هماهنگ کردن آن با روکش صندلیها در بین علاقهمندان به تیونینگ رایج است. فراموش نکنید که فیلتر ارزانقیمت در صدای موتور تغییر ایجاد میکند ولی قدرت خودرو را افزایش نمیدهد. درواقع به دلیل محدودیتهایی که در داخل از کشور وجود دارد، تنها از لحاظ ظاهری میتوان خودرو را تغییر داد. ساخت بزرگراهها در دهه ۱۹۵۰ میلادی این امر را ادامه داد. این فناوری جدید در واقع برای بهبود اقتصادی خودروها طراحی شده است ، اما مزایای بالقوه ای برای افراد جویای سرعت نیز دارد، زیرا ماشین هایی همانند ابرخودروهای فورد GT از همان اصول برای بهبود عملکرد خود استفاده کرده اند. یکی از فواید تنظیم نقطه احتراق کاهش مصرف سوخت و بالا رفتن شتاب خودرو است که با استفاده از مکمل سوخت نانو پتروکتان اقتصادی پرو این مسئله برای موتور خودرو پراید محقق می شود.حذف ناخالصی ها ی بنزین، کاهش ناک و لرزش موتور، افزایش قدرت و شتاب موتور از دیگر مزایای استفاده از این مکمل قوی و با کیفیت می باشد. می توان از پلکسی­گلاس (Plexiglas) یا پرسپکس (Perspex) استفاده کرد که وزن آن نصف شیشه است؛ اما باید به خاطر داشت که شیشهی جلو به دلایل ایمنی نباید عوض شود. علاوه بر بحث تیونینگ، دودی کردن شیشه ها تا حد مشخصی، مجاز و حتی مفید است؛ زیرا از ورود اشعه های مضر خورشید به داخل کابین جلوگیری می کند. راه اصلی برای ایجاد ناحیه ی کم فشار ، تسریع کردن جریان هوا در زیر خودرو است؛ این مسئله به اصل برنولی می­گردد که بیان می­کند افزایش سرعت هوا منجر به کاهش فشار می­شود. کانال کشی در هر خودرویی حیاتی است، بهویژه در خودروهای توربوشارژر که مدیریت گرما در آن ها مشکل تر هست.با حضور اینترکولر، رادیاتور، خنک کننده روغن، کانال کشی میتواند راه مناسبی برای اطمینان از رسیدن جریان هوا به قطعهای باشد که میخواهید خنک کنیم. پس نصب یک داکتینگ (کانال کشی) مناسب می­تواند به ایجاد جریان هوا در بخشهای خنک کننده خودرو کمک بسیاری کند؛ از طرفی داکتنیگ بر آیرودینامیک خودرو نیز میتواند اثرگذار باشد. هود (دریچه) کاپوت نمونه شناخته شده ای از کانال کشی هوایی در خودرو است که باعث میشود جریان خروجی از دریچه هوای کاپوت، به صورت یکنواخت روی شیشه جلو خودرو و سقف حرکت می­کند و درنتیجه از میزان نیروی درگ کاسته شود و بهبود میزان مصرف سوخت خودرو را به همراه داشته باشد. تقویت موتور خودرو بهمنظور افزایش میزان گشتاور و نیروی تولیدی موتور و یا اصلاح این دو مورد است.

همچنین در بسیاری از مواقع تولید گشتاور بیشتر در یک موتور در دور موتور پایینتر نیز بهعنوان تقویت موتور ارزیابی میشود. همچنین، در بسیاری از موارد، تولید گشتاور بیشتر در موتور در دور موتور کمتر نیز به عنوان تقویت موتور خودرو در نظر گرفته می شود. حال پس از گذشت دو هفته خودرویم در زمان حرکت در دور موتورهای بالا ریپ میزند و توان خوبی برای حرکت ندارد. عملکرد کلی موتورهای انژکتوری تفاوت خاصی با موتورهای کاربراتوری ندارد ولی به علت اجزای مختلف و پیشرفتهتر آن، این عمل دقیق و بهینهتر صورت میپذیرد. ECU نقش مهمی را در موتورهای انژکتوری برعهده دارد.در موتورهای انژکتوری شاهد حضور دو نوع سیستم تزریق سوخت هستیم. آن وقت است که شاهد تقویت شدن موتورش می شوید. سوخت رسانی به محفظه احتراق با دو روش کاربراتوری و انژکتوری انجام می گیرد. در اوایل دهه 70 پراید کاربراتوری تولید می شد اما به دلیل ایجاد آلودگی هوا، پراید کاربراتوری در سال 1383 از رده خارج شد و پراید انژکتوری جای خود را در خط تولید باز کرد. در اوایل فروش سمند در این کشور با استقبال نسبتاً مناسبی روبرو شد و وجود قطعات یدکی در زمان کوتاه یکی از دلایل خریداران بودهاست. به عنوان مثال: شاتر جلوپنجره فورد دارای پره های افقیای است که به کمک یک موتور کوچک باز و بسته میشود و میزان هوای عبوری از منافذ مشبک و قطعات خنک کننده را تنظیم می­کند. دوم، به کاهش درگ آیرودینامیکی کمک میکند .بنا به ادعا فورد وقتی جلوپنجره کاملاً بسته است،درگ خودرو میتواند تا شش درصد کاهش یابد. برای دست یابی به چنین شرایطی نصب یک کفی کاملاً مسطح که به طور کامل زیر خودرو را می­پوشاند بهترین راه حل خواهد بود. در شهرهایی که کاملاً بدون خودرو هستند، استفاده از خودروهای شخصی در محدوده داخل شهر ممنوع میشود. نوسازی ناوگان خودروهای سواری در عرض ۲ یا ۳ سال با خودروهای داخلی امکانپذیر نیست و پروسه زمانبری است و تا جایگزین کردن این تعداد، خودروهای دیگری فرسوده میشوند. یکی از راههای بزرگ نشان دادن جلو پنجره، حذف تمامی پرهها و علایم لوگوی خودرو و جایگزین کردن جلو پنجره با پرههای بسیار ظریف و باریک میباشد که حس بزرگ نمایی جلو پنجره را القا میکند. دودی کردن شیشهها، جلوه زیبایی به ظاهر خودرو میدهد و به وسیلهی آن با کمترین هزینه می توان تغییر زیادی در ظاهر خودرو به وجود آورد. این کار عملکرد موتور را بهصورت فوقالعادهای ارتقا میدهد. به این ترتیب با ریمپ خودرو عملکرد موتور کالیبره شده و راندمانش در شتابگیری و بهینهسازی مصرف سوخت بالاتر میرود. ریمپ ECU راهکاری است که امروزه با آن میتوان خودرو را مطابق شرایط تنظیم نمود. منظور از ریمپ ECU چیست؟ تیونینگ بدنه شامل ایجاد تغییراتی در بدنه اتومبیل به منظور زیبایی در خودرو، بهبود عملکرد فنی یا هر دو است. از دیگر تغییراتی که در یک خودروی تیونینگ صورت میگیرد، نصب آینههای اسپورت بغل است.

تغییر نورپرداری، یکی از تغییراتی است که داخل خودرو انجام میشود. اسپویلرهای متحرک، مانند نمونه موجود در جدیدترین فورد های GT (که از نظر فنی بال پشتی هستند، اما زمانی که مخفی میشوند به اسپویلر تبدیل میگردند)، به عنوان ترمزهای بادی نیز عمل میکنند و نه تنها در هنگام حرکت بر پایداری خودرو می­افزایند، بلکه در هنگام ترمزگیریهای شدید نیز مقاومت هوای شدیدی ایجاد میکنند و باعث کاهش سرعت می­شوند. متاسفانه کیفیت سوخت موجود در کشور شدیدا به موتور پراید آسیب وارد می نماید. در بسیاری از موارد رانندگان سعی میکنند روکشی برای فرمان خودرو تهیه کنند. بسیاری از خودروهای امروزه به صورت پیش فرض، از شیشه دودی در شیشه های طرفین غیر از شیشه جلو استفاده می کنند. همچنین تیونرها اغلب اگزوزها را از طرفین دیفیوزر خارج می­کنند تا دود خروجی از اگزوزها به شتاب گرفتن جریان هوای زیر norbert performance ماشین کمک کند. اگرچه سیستمهای کاربراتوری دیگر میان خودروسازان مورد استفاده قرار نمیگیرد ولی اغلب موتورسیکلتهای موجود در کشور به این سیستم سوخترسانی مجهز هستند. عمده تفاوت این دو روش در این است که در موتور کاربراتوری پاشش سوخت بصورت مکانیکی انجام می شود اما در موتورانژکتوری بصورت الکترونیکی صورت می پذیرد. کاربراتور مهمترین قطعه در سیستم سوخت رسانی کاربراتوری محسوب میشود که وظیفه اصلی آن تهیه مخلوط مناسبی از سوخت و هوا برای شرایط مختلف کاری است. اسپویلرها معمولاً در خودرو­های استیشن قدیمی و SUV استفاده می­شوند تا به دلیل شکل فیزیکی نامناسب انتهای خودرو، باعث کاهش فشارهای نامطلوب هوا شوند و باعث بهبود آیرودینامیک خودرو شود. دریافتشده در ۲۴ بهمن ۱۳۸۵. ۲۰۲۰-۰۵-۱۹. دریافتشده در ۲۰۲۰-۰۸-۲۸. تأثیر این تکنیک دو مزیت را به همراه دارد: اول اینکه به موتور اجازه میدهد سریعتر گرم شود و در نتیجه انتشار آلایندگی اگزوز را کاهش میدهد. افرادی که به تیونینگ علاقه دارند، معتقد هستند تغییرات و تزئیناتی که داخل خودرو انجام میشود به خودروی آنها شخصیت میدهد. یکی دیگر از قسمتهایی که با تعویض آنها میتوان زیبایی و جذابیت بیشتری به ظاهر خودرو بخشید، تعویض چراغها است. زیرا در هنگام تولید نیروی رو به پایین، اسپویلر و بال چیزی به نام کشش القایی تولید میکنند که باعث می­شود ماشین برای حرکت با همان سرعت به توان بیشتری نیاز داشته باشد. لذا همواره جریان اندکی از محیط اطراف، وارد هسته ی اینترکولر می­شود و خنک سازی به شیوه درست انجام نمیگیرد. درست است که بدون سوخت ، خودرو حرکت نخواهد کرد ، اما مایعات دیگر خودرو نیز وظیفه سنگینی به عهده دارند که به عقیده عده ای از کارشناسان مهم تر از سوخت گران قیمتی است که خودرو از آن تغذیه خواهند شد .

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن