معرفی چادرهای مسافرتی

ناصرالدینشاه که در ۱۲۶۶ هجری قمری نخستین ولیعهد خود سلطان محمود میرزا را از دست داده بود، دو هفته پس از سوءقص

توسط مدیر سایت در 7 اردیبهشت 1402

ناصرالدینشاه که در ۱۲۶۶ هجری قمری نخستین ولیعهد خود سلطان محمود میرزا را از دست داده بود، دو هفته پس از سوءقصد سلطان معین الدین میرزا را به ولیعهدی برگزید؛ ولی همچنان به دلیل سن کم معین الدین میرزا، او نتوانست شاه شود. چادر مسافرتی این مزیت را دارد که هزینه سفر را به میزان قابلتوجهی کاهش میدهد و در نتیجه بهراحتی میتوان با بودجه کم سفرهای متعددی داشت. چادر مسافرتی اتاقدار امروزه برای برگزاری کمپها و سفرهایی با تعداد نفرات بالا به کار میرود. با این حال، چادرهای تونلی عموما دارای اتاقهای مجزا نیستند و خانوادهها فارغ از حریم خصوصی میتوانند در تعداد بالا، سفری خاطرهانگیز را تجربه کنند. تعداد چادرهای بادی که در بازار به فروش میرسد، بسیار کم است و از آنجا که وزن بالایی دارند، افراد کمتری بهسراغ آن میروند. پس یک چادر مسافرتی سبک و کم وزن بهترین گزینه برای کوهنوردان می باشد. ابعاد و حجم نیز به اندازه وزن در انتخاب چادر مسافرتی مهم است. با توجه به وزن زیاد این چادرها بدیهی است که برای کمپینگ حرفهای مناسب نیستند و هدف از طراحی آنها کمپهای خانوادگی، پیکنیک و هرجایی است که میتوان این چادر با وسیله نقلیه تا نزدیکی محل برپایی چادر حمل کرد.

Da᠎ta was g​ener​at᠎ed  with the ​help ᠎of G​SA Content Generator Demov​ersi᠎on!

چادر ژئودزیک از نظر ظاهری شکلی شبیه به چادر گنبدی دارد و در نتیجه فاصله سر تا سقف زیاد است. تنوع در چادرهای عصایی زیاد است و امکان خرید انواع چادرهای مسافرتی عصایی کوچک و بزرگ وجود دارد. چادرهای مسافرتی عصایی یکی دیگر از انواع چادر هستند که نصب آن زمان نسبتا زیادی میبرد؛ اما ظرفیت، مقاومت و استحکام بالایی دارند. چادرهای پاد از بزرگترین انواع چادرهای مسافرتی هستند که فضای بسیار زیادی اشغال میکنند و از یک بخش مرکزی و تعدادی اتاق خواب تشکیل شدهاند. از آبان ۱۳۹۱ با صدور مجوز اولین پایگاه خبری رسمی در لرستان، مطبوعات این استان به صورت رسمی وارد فضای مجازی و برخط شدند و در سال ۱۳۹۴ رکورد تیراژ مطلب در مطبوعات لرستان شکسته شد. با این حال، وجود پایههای ضخیمتر و ابعاد نسبتا بزرگتر آن باعث شده است تا از چادرهای عصایی سنگینتر باشند. استحکام چادر اتوماتیک از نوع عصایی بیشتر است و علت این امر به میلههای ضخیمتر و فولادی آن مربوط میشود.

ضمن اینکه اگر مدل چادر بهشکلی باشد که ستونهای آن بهصورت ضربدری درون یکدیگر قرار بگیرند، در برابر فشار، ضربه و بادهای شدید بیشتر مقاومت میکنند. کف این چادرها میتواند بهشکل مربع یا ۶ ضلعی باشد و گردشگران اغلب از کنار دیوارهها برای قراردادن وسایل اضافه مانند کولهپشتی و لباسها استفاده میکنند و بخش مرکزی چادر را به نشستن و خوابیدن اختصاص میدهند. این چادرها در ظرفیتهای ۶ تا ۱۲ نفره و در رنگبندیهای متنوعی به فروش میرسند و بهعلت استقامت کم در شرایط آب و هوایی نامناسب، اغلب برای کمپینگهای سبک و آبوهوای ملایم استفاده میشوند. همچنین بهعلت وزن کم اتصالات، این مدل چادر گزینه خوبی برای حمل در مسافتهای طولانی است. چادرهای گنبدی بهعلت وزن سبکی که دارند، بهراحتی قابل حمل هستند. چادر در حالت بسته معمولا وزن بالایی دارد و حمل آن در مسافتهای طولانی کمی سخت است. بهترین وسیله برای اکثر گردشگران و علاقه مندان به کمپینگ چادر مسافرتی می باشد که در سایز و رنگهای متفاوتی موجود می باشند. قرةالعین، از کسانی بود که به انتقام حمله بابیان به ناصرالدینشاه کشته شد.

به جهت افتخار به همین پیروزی بود که او، به جای یک نام اجدادی، نام پسر تازه متولد شده خود را «ناصرالدین» نهاد. چادر نیمه ژئودزیک نیز در بازار به فروش میرسد که طراحی سادهتر و میلههای کمتری دارد و به همین دلیل سبکتر است. چادر خیمهای مقاومت خوبی در مقابل باد و باران دارد و شیب چادر باعث میشود که در زمان بارش باران و برف، آبی روی سقف باقی نماند. چادر مسافرتی خیمهای که با نام چادر گرده ماهی و خط الراسی نیز شناخته میشود، برای تورهای مسافرتی پرجمعیت کارایی دارد. از جذابترین خصوصیات چادر مسافرتی ظرفیت متغیر و متفاوت آنها است. از دیگر مزایای این مدل میتوان به تنوع ظرفیت آن اشاره کرد. به این ترتیب، فشار وارد بر سازه تقسیم میشود و مقاومت بیشتری در شرایط آبوهوایی طوفانی و باد شدید پیدا میکند. این چادرها بهدلیل استحکام بالا و مقاومت در برابر وزش بادهای شدید، در روزهای طوفانی گزینه مناسبتری نسبت به چادرهای اتاقدار هستند. همراه لوازم جانبی آن به آسانی نصب می شود.

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن