نه نکته برای رشد قلعه بادی شما

گفته میشود قدمت آن به دوره ساسانیان بر میگردد. از قرن ششم هجری پس از ساخته شدن شهر جدید خرمآباد این قلعه نیز

توسط مدیر سایت در 7 اردیبهشت 1402

گفته میشود قدمت آن به دوره ساسانیان بر میگردد. از قرن ششم هجری پس از ساخته شدن شهر جدید خرمآباد این قلعه نیز به نام خرمآباد معروف شد و احتمالاً نام فلکالافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شدهاست. بر روی کتیبه سردر ورودی قلعه که اکنون در موزهٔ گنجینهٔ رشت نگهداری میشود، درج شده که این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسامالدین تجدید بنا شدهاست. ساسانیان شهری با نام شاپورخواست در حدود منطقه کنونی خرمآباد ساختند که بعدها ویران شد و در حدود سده هفتم هجری خرمآباد فعلی به جای آن بنا گردید. این قلعه حصین در سه سطح ساخته شده بود و ورود به آن از نازلترین سطح از طریق پلکانی مارپیچ که به حیاط اصلی تراس میانی میرسید صورت میگرفت. سازندگان این دژ باستانی از عوامل طبیعی بیشترین بهره را بردهاند و شهر خود را روی یک صخره رسوبی بزرگ بر پا ساختهاند که از سه سوی رو به پرتگاهی با بلندای ۶ تا ۱۵ متر دارد و تنها از یک سو که کمابیش همسطح زمین است و تنها راه درونشد به به دژ را در خود جای دادهاست که دری کوچک در ضلع جنوبی دژ است.

البته بعضی دیگر میگویند که پادشاهان کیانی که فریدون نام داشت، روزی سوار بر کشتی تصمیم گرفت بنایی محکم در کنار ساحل این منطقه بسازد و به همین دلیل هم به اینجا فریکنار گفته میشود. سورتمه، کشتی صبا، قالیچه پرنده، ترن هوایی، گردش فضایی و بازیهای دیگر، همگی نمونههایی از سرگرمیهای این شهربازی هستند. در نهایت، این نکته را باید عنوان کنیم که ارم از جمله شهربازی های تهران برای بزرگسالان هم به حساب میآید و قطعاً بازیهای جذابی هم دارد. امیره حسام الدین دباج فومنی (مظفرالسلطان)، فرمانروای بیهپس اولین قدرت منطقهای بود که از اطاعت از صفویان سرپیچی کرد، و قلعه رود خان را بازسازی کرد تا از آنجا به مقاومت بپردازد ولی موفقیتی به دست نیاورد و به دربند گریخت و نهایتاً دستگیر و در تبریز اعدام شد. علاوه بر آن هر دو ماده دارای قدرت کشسانی و انعطاف پذیری بالایی هستند و به همین دلیل می توانند مقاومت بسیار خوبی در برابر فشار و تحمل وزن کودکان داشته باشند، همچنین این مواد دارای طول عمر بسیار بادی بادی بادی بالایی هستند. در زمان های مشخص شده آماده سرویس دهی به گردشگران می باشند. کودکان برای بازی کردن و سرگرمی در منزل و مهدکودک ها و پارک های عمومی نیاز به وسایل بازی بیخطر با اشکال کودکانه دارند که لحظات شادی را در طول روز بگذرانند .

در جناحین این اتاق گنبد دار اتاقهای اضافی قرار گرفته و کل آنها در داخل یک دیوار خارجی مدور جای داشت. در این منطقه باقی مانده یک آسیاب بادی نیز وجود دارد که نمونههای آن در دوران اسلامی و در تمام نقاط سیستان وجود داشتهاست. قطر پایینترین حصار قلعه که قسمت بزرگی از آبادی میبد را در بر میگرفت، پنج و در بعضی قسمتها به بیست متر میرسیدهاست. قلعه راین یکی از مهمترین آثار تاریخی کهن راین است و بر موجودیت راین قبل از اسلام مهر تأیید مینهد. روایت است که از قلعه پرتغالیها که در جنوب بلده کنگ قرار داشته بود تا «قلعه لشتان» که بر فراز کوه «شاهینکوه» در شمال بار چاه واقع است راهی زیر زمینی که قسمتی از این راه مانند تونل ساخته بودند و از کنگ به قلعه لشتان میرفتند، مخصوصاً در ایام جنگ و شورش و آشوب، از این راه نیز ذخیره و مهمات و آذوقه برای کسانی که در قلعه لشتان سنگر گرفته بودند، میرساندند. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عربها به ایران دانستهاند. ابعاد خشتهایی که در ساخت این بنا مورد استفاده قرار گرفتهاست با یکدیگر متفاوت بوده و همین امر بیانکنندهٔ ساخت و تکمیل قلعه در دوران مختلف تاریخی است.

نام بوستان هم بعثت است و در محدوده جنوب شرق تهران قرار دارد. وجود این شهربازی در پارک آزادگان، باعث شده تا خانوادهها بتوانند علاوه بر داشتن یک پیکنیک خوب، کودکان خود را به این شهربازی ببرند و برای آنها هم روزی به یاد ماندنی را ثبت کنند. این پارک جنگلی ۶۰ هکتاری یکی از بهترین مکانها برای کمپ و گردش در جنگل است. اما اکثر این محصولات ابعاد بزرگی دارند و برای باد کردن یا وکیوم کردن آنها به پمپ باد نیاز خواهید داشت. اما در اصل نام این قلعه «الفِیتور» نامگذاری کرده بودند. همه اسم فریدونکنار را شنیدهایم اما آیا میدانید فریدونکنار کجاست و بهترین زمان سفر به فریدونکنار کی است؟ نمای بیرونی دیوار در چهارسو ۱۴۶ برج و نیم دایره ای دارد که میان بازه هر دو برج با چهار تاقنما تزئین شده که این تاقنما در برخی بخشها به گونه دو سطحی است. جامپینگ بادی وسیله ای برای بازی و سرگرمی کودکان بوده که کودک ساعتها بدون ایجاد سرو صدا مشغول بازی میشود. This post w as c​reated ​with t​he help ᠎of GSA Cont ent ​Generato r  DEMO.

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن